Často kladené dotazy

Provoz LED obrazovky

Jaké získám certifikáty k LED obrazovce?

Dodavatel dodá prohlášení o shodě s normami kladenými evropskou legislativou na daný produkt, což je naprosto dostatečné pro legislativní potřeby majitele a provozovatele obrazovky.

Jak spočítám nevyužitý vysílací prostor? Jak nasadím spot tak, aby se počet opakování nastavil podle zaplacené částky? Existuje možnost automatické tvorby playlistu?

Na tyto otázky doporučujeme provést nejprve analýzu celé problematiky. Jde o kompletní know-how provozu LED obrazovky a není nic jednoduššího než vše prakticky ukázat. V software LED studio se funkčnosti playlistu neustále vyvíjí a je nutné přesně specifikovat, co od funkčnosti zákazník očekává. Funkce Playlistu je možné využít i z jiného software. POZOR: speciální individuální funkčnosti lze vyrobit i na zakázku.

Ovládání a software LED obrazovky

Lze ovládat LED obrazovku přes internet a jak to funguje?

LED obrazovku doporučujeme ovládat přes internet, protože není nutné ji fyzicky obsluhovat v místě jejího zavěšení. Je mnohem pohodlnější ovládat obrazovku z jakéhokoliv místa, kde je připojení k internetu. Nasazovat spoty lze potom z kanceláře, z internetové kavárny, z domova nebo z dovolené v Karibiku:). LED obrazovku můžeme přes internet ovládat několika způsoby. Doporučujeme systém vzdálené správy pomocí našeho software LED studio. 

Pod jakým operačním systémem funguje program LED Studio?

Program LED Studio je kompatibilní s operačními systémy Windows XP a Windows Vista. Operační systém Windows 7 zatím není prověřen, ale předpokládáme i zde bezproblémový chod.

Jak často musím aktualizovat software LED Studio?

Funkce automatické aktualizace programu LED studio je nastavitelná v menu tohoto software, ale kvůli bezvadnému provozu LED zobrazovače je lepší upgradovat program manuálně. Aktualizace probíhají přibližně jednou měsíčně, ale zákazníkům doporučujeme pouze takové aktualizace, které se týkají důležitých změn ve funkčnostech software LED Studio. Prakticky se program může aktualizovat jen jednou za rok.

Existuje možnost hromadného ovládání více LED obrazovek jedním programem?

Ano, LED Studio je software, který dokáže ovládat i větší množství LED obrazovek systémem vzdáleného přístupu přes internet (není nutné používat vzdálenou plochu Windows, protože LED studio má vlastní technologii). Program LED studio umí hromadně ovládat obrazovky, nasazovat klipy, měnit playlist. Má ale i další funkce jako nastavení kontrastu, svítivosti, provozních hodin, rozměr zobrazované plochy atd. Rozhodně doporučujeme prezentaci.

Jak rychle je možné nasadit spot za plného provozu LED zobrazovače?

Nasazení nového klipu je otázkou několika vteřin, a to i v případě hromadného nasazení na více LED obrazovkách najednou.

S jakým software je obrazovka kromě programu LED studio kompatibilní?

Díky unikátní funkci snímání plochy resp. obrazovky je možné použít jakýkoli jiný software či přehrávač médií, nicméně doporučujeme program LED studio především díky jeho možnostem, stabilitě a funkčnosti.

S jakým systémem je kompatibilní software Madrix?

Program Madrix je díky jeho unikátnímu řešení DVI výstupu schopen spolupracovat se všemi námi nabízenými systémy.

Financování LED obrazovky

Lze koupit LED obrazovku na splátky či leasing?

Ano. K pořízení LED obrazovky lze využít např. leasing či HDT splátky. S vyřízením leasingu vám pomůžeme nebo vás zkontaktujeme s naším partnerem UniCredit Leasing. Podrobnosti o financování LED obrazovek.

Technické dotazy na LED obrazovky

Je možné vypočítat spotřebu elektrické energie LED obrazovky?

Ano, podle rozlišení a rozměrů. V tabulce hodnot u produktu (např. venkovní LED obrazovka P10) je uvedená hodnota příkonu na 1m2, tuto hodnotu stačí vynásobit celkovou plochou LED obrazovky.

Jaký je potřebný síťový přívod k LED obrazovce? 220 V nebo 380 V?

Síťový přívod nemusí být 380 V, avšak je nutné mít 3x 20 A např. na jedné fázi. Tato kapacita je nutná pouze pro nastartování LED obrazovky.

Jaké jsou požadavky na příkon?

Záleží na typu obrazovky (resp. jejím rozlišení). Příklad: u LED zobrazovače P10 je průměrný výkon 600 W/m2 a max. výkon 1200 W/m2, tedy maximální příkon bude 3x 17 A a průměrný příkon 3x 8 A, v rozvaděči však potřebujeme rezervovat 3x 25 A.

Musím mít k LED zobrazovači speciální jističe?

Žádné speciální jističe pro LED obrazovku nejsou nutné, používají se běžné jističe s charakteristikou TYP C.příkon 3x 8 A, v rozvaděči však potřebujeme rezervovat 3x 25 A.

Jaký je způsob ukotvení rámu LED obrazovky do budovy a jak zasáhne do fasády objektu?

Zpravidla je třeba na budovu umístit dva nosníky, na které se upevní konstrukce nosného rámu LED obrazovky. Nosníky musí být upevněny k budově dle požadavku statika (kotvy, svár na konstrukci apod.).

Můžu zjistit hmotnost uvažované LED obrazovky?

Hmotnost lze zjistit podle rozlišení a rozměrů LED panelů. V tabulce hodnot u produktu je uvedená hmotnost LED obrazovky na 1m2, tuto hodnotu stačí vynásobit celkovou plochou LED obrazovky.

Kolik váží LED obrazovka i s nosnou konstrukcí?

Pokud jsme již vypočítali hmotnost LED obrazovky (viz bod Můžu zjistit hmotnost LED obrazovky?), musíme připočíst i hmotnost závěsné konstrukce, kdy záleží na složitosti rámu. Doporučujeme orientačně přidávat 20 - 30% hmotnosti obrazovky na 1m2.

Jak se vedou kabely k LED obrazovce umístněné na budově?

Toto je velmi individuální. Je třeba vědět, kde bude ovládací PC, jak daleko je rozvaděč atd. Zpravidla doporučujeme se vyhnout vedení po fasádě domu.

Mohu LED obrazovku využít i jinak než jen k přehrávání reklamních spotů?

Máme k dispozici i další velmi zajímavé doplňkové technologie k maximálnímu rozšíření možností využití LED obrazovky. Může se jednat o akční hraní her nebo plnění úkolů skupinou lidí stojících pod obrazovkou. Při využití technologie rozpoznávání obličejů lze následně přehrávat sdělení dle statistiky nasbíraných dat (např. pokud se v danou chvíli dívá na LED obrazovku více mužů, přehraje se spot s reklamou na pivo, pokud se dívá více mladých žen, spustí se reklama asociovaná k této sociální skupině - na nový parfém či restauraci). Ohledně dalšího využití LED obrazovek nás kontaktujte

Mohu kromě souborů pouštět na LED obrazovce třeba televizi?

Na LED obrazovce lze promítat jakýkoli zdroj videa, tedy i signál z TV karty.

Dokáže LED obrazovka zobrazit venkovní teplotu a čas? Jaké jsou další možnosti připojení externích periferií?

Ano, zobrazování teploty, relativní vlhkosti a času je standardem při dodávce LED obrazovky. Softwarově lze řešit počasí, zprávy z internetu resp. data z URL. Také je možno připojit kameru nebo jiné zdroje video signálu, televizní signál apod. Díky software LED studio lze LED obrazovky ovládat v reálném čase, a tak flexibilně zobrazovat aktuální zprávy (sdělení o omezení rychlosti, havárie, zprávy z politiky a sportu). To vše v reálném čase bez omezení provozu zobrazovače.

Může provoz LED obrazovky rušit TV signál?

Pokud je správně proveden rozvod STA v objektu, provoz LED obrazovky neruší televizní signál.

Musím mít v PC pro ovládání LED zobrazovače speciální hardware?

Dle použití a aplikace je důležitý pečlivý výběr použitých komponentů, nicméně kromě grafické karty s duálním výstupem není žádný jiný speciální požadavek na hardware.

Jaký je požadavek na grafickou kartu?

Pro ovládání LED obrazovky počítačem doporučujeme grafickou kartu s dvojitým DVI výstupem postavenou na čip setu NVIDIA.

Předpokládám, že v souběhu pojedou dva panely najednou, jaký potřebuji hardware?

Není třeba žádný další hardware. Pomocí softwaru LED studio dokážete ovládat několik obrazovek najednou.

K jaké klasické LED stěně se dá přirovnat LED závěs Flexi Curtain s roztečí 25 mm?

Srovnání LED závěsu P25 s klasickou LED obrazovkou je zavádějící, ale subjektivně je obrazový vjem stejný jako u 16 mm LED obrazovky.

Jak lze natáhnout resp. napnout závěs LED Flexi Curtain po zavěšení?

Z praxe není nutné, díky celé konstrukci, LED závěs jakkoliv vypínat. Jednak díky váze a také díky jednotlivým LED clusterům, které zpevňují celý závěs. Dá se říci, že se závěs je samovypínací.

Jak řešit zavětrování Eurolite LED Flexi Curtain závěsů?

Eurolite LED Flexi Curtain má kolem dokola suchý zip a na jedné horizontální straně jsou poutka k zavěšení. K dalšímu upevnění je nutné mít poutka se suchým zipem, upevnit je na spodní straně závěsu k již našitému suchému zipu a zafixovat proti větru.

Může se použít závěs LED Flexi Curtain místo zadního výkrytu pódia?

Použití je možné, doporučujeme však doplňkové zakrytí vrchní hrany konstrukce stanu z důvodu IP krytí. Samostatné použití LED závěsu bez stage je rovněž možné, ale opět doporučujeme zakrytí vrchní hrany závěsu.

Jaký je systém zapojení ovládání a fyzické umístění ovladačů u LED Flexi Curtain?

U LED závěsů je vysílací karta nainstalována v PCI slotu PC, přijímací karty jsou zpravidla umístěné přímo u LED Flexi závěsů (limit je 1 m kabel k závěsu, napájení 5 V dodává přímo závěs), propojení mezi přijímací a vysílací kartou je vedeno pomocí UTP kabelu.

Jak se liší diody SMD 5050 použité v LED závěsech od oválných diod v klasické LED stěně?

Jednotlivé barvy v obrazovém bodu jsou u čipu SMD 5050 lépe sjednocené resp. blíže u sebe než u klasické oválné LED diody v LED obrazovce. To zlepšuje barevné podání a má kladný vliv na pohledovou vzdálenost. Oproti tomu oddělené LED diody v klasických LED stěnách mají výhodu ve svítivosti, která je nutností především ve venkovních aplikacích.

Jaký je rozdíl mezi síťovým systémem AIO a systémem přijímací/vysílací karta?

Pro systém AIO (All in One = Vše v jednom) stačí použít PC nebo notebook s 1Gb/s síťovou kartou. K tomuto systému je dodáván software LED SHOW T9 v anglickém jazyce, je vhodný pro jednoduché instalace a jeho použití je méně náročné na hardware. U systému vysílací a přijímací karty se softwarem LED Studio v anglickém nebo českém jazyce je třeba použít PC s volným PCI slotem a grafickou kartou s dvojitým výstupem, kdy jeden z nich musí být výstup typu DVI. Tento systém je určen pro profesionální řešením řízení LED zobrazovačů s širokou podporou technických a multimediálních řešení. Navíc pokud je LED obrazovka používána v různých rozměrech a variacích, systém přijímací a vysílací karty je ideální.

Je možné kombinovat více LED závěsů s rozdílným rozestupem pixelů?

Ano, lze například použít LED závěs P25 pro přehrávání videa a LED závěs P100 pro další grafické efekty. Pro tyto kombinace je ovšem nutné pořídit systém ovládání přijímací/vysílací karty se softwarem LED Studio.

SMD nebo DIP

Oba typy diod jsou elektricky stejné liší se spíše mechanickým provedením. Kde u SMD diody což jsou diody miniaturních rozměrů můžou být v jednom pouzdře zastoupené hned všechny tři barvy (červená, zelená, modrá) a u DIP diod je každá barva samostatnou součástkou. Obě technologie mají své pro a proti. Tím, že jsou u SMD diod všechny barvy v jednom pouzdře lépe sjednocené resp. blíže u sebe než u klasické DIP LED diody zlepšuje tato skladba barevné podání a má kladný vliv na pohledovou vzdálenost. Další výhodou je široký pohledový úhel, který umožňuje pozorovat obrazovku i při bočním pohledu. Nevýhodou SMD diod je horší kvalita krytí pro venkovní použití, větší problémy s chlazením tedy i potencionální problém s životností a vyšší cena oproti DIP při stejné svítivosti. Oproti tomu oddělené LED diody (DIP) mají výhodu ve vyšší svítivosti za nižší cenu, která je nutností především ve venkovních aplikacích, možnost virtualizace, dokonalou kvalitu ochrany proti venkovním vlivům, efektivnější chlazení a ochranu proti UV záření. Nevýhodou je pak horší pohledový úhel a pohledová vzdálenost. Závěr: SMD diody jsou ideální pro krátké pohledové vzdálenosti a jsou ideální do interiérů. DIP diody jsou vhodné pro klasické venkovní reklamní obrazovky, kde je důležitá svítivost a ochrana proti venkovním vlivům včetně funkce virtualizace.

Co je to EMC

Elektro magnetická kompatibilita , jedná se o vlastnost obrazovky. Obrazovka neovlivňuje jiný objekt včetně sebe samotného a odolává působení ostatních přístrojů. Díky tomu jsou obrazovky vhodné do problematických provozů jako jsou letiště, nemocnice, eketrárny apod.

Co je to Pohledová vzdálenost min/max

Minimální a maximální pohledová vzdálenost LED zobrazovače se určuje v závislosti na dvou základních parametrech obrazovky, a to rozestup pixelů a rozměr obrazovky. Minimální pohledová vzdálenost je vypočítána převodem rozestupu pixelů na metry. Např. LED obrazovka s rozestupem pixelů 10 mm má minimální pohledovou vzdálenost 10 metrů, zatímco 20-ti mm rozestup má minimální pozorovací vzdálenost 20 metrů. Maximální pohledová vzdálenost závisí na celkovém rozměru obrazovky a lze jí vypočítat vynásobením celkového rozměru 10x a opět převodem na metry. Např. LED obrazovka o velikosti 4 x 3 m (12 m2) může mít pohledovou vzdálenost až 120 metrů. Zde je nutno si ujasnit dva pojmy, a to čitelnost a viditelnost. Čitelnost označuje vzdálenost, kdy jsou informace na LED obrazovce jasně rozpoznatelné a čitelné. Viditelnost je vzdálenost, kdy jsou informace schopny přitáhnout pozornost lidského oka, a to i v případě, že nejsou dokonale identifikovatelné. Viditelnost LED obrazovky je obvykle dvojnásobkem její čitelnosti (v našem případě je čitelnost 120 m a viditelnost 240 m). U psaných textů jejich čitelnost závisí na velikosti písma. Všeobecně lze říci, že každý centimetr na obrazovce lze číst asi z pětimetrové vzdálenosti. Např. 10 cm velká písmena, budou čitelné asi do 50 m vzdálenosti

Co je to MTBF

„Mean time between failures“ tedy „Doba v hodinách, po kterou se očekává, že zařízení bude bezchybně pracovat až do dalšího nutného servisního zásahu“ Jak vidíte na grafu tak zákazník s MTBF 1.000 hodin bude servis volat 10x častěji než zákazník s MTBF 10.000 hodin…Obrazovka bude tedy 10x častěji mimo provoz a budete muset řešit 10x častěji její servis…stojí Vám to za to? Vždy vyžadujte hodnotu MTBF od svého dodavatele. A mějte na mysli,že solidní dodavatel toto uvádí s takovou samozřejmostí jako cenu za kterou Vám chce obrazovku prodat.